Cukrinis diabetas – tai visuma sutrikimų, kuriuos sukelia netinkamas organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę, kitaip vadinamą organizmo cukrų. Cukrinis diabetas tai endokrininė liga, kai dėl sutrikusios hormono insulino funkcijos kraujyje padaugėja gliukozės. Insulinas skatina gliukozės patekimą iš kraujo į ląsteles, reguliuoja baltymų, riebalų ir angliavandenių apykaitą. Sutrikus insulino išskyrimui ar funkcijai, gliukozė nepatenka į ląsteles, tačiau kaupiasi kraujyje, o tai sukelia ląstelių “badavimą” ir ryškų gliukozės padaugėjimą kraujyje. Cukrinio diabeto rizikos faktorių yra gana daug (nutukimas, netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas), tačiau ligą sukelia ne vienas kuris nors faktorius, bet įvairūs jų deriniai. Didelę reikšmę cukriniam diabetui atsirasti turi paveldėtas polinkis.
1 tipo cukrinis diabetas paprastai diagnozuojamas vaikams, paaugliams bei jauniems žmonėms. Sergant 1 tipo diabetu, žmogaus organizmas negamina insulino. Ši ligos forma pasireiškia tik nuo 5 iki 10% cukriniu diabetu sergančių žmonių. 1 tipo cukrinis diabetas šiuo metu yra nepagydomas, tačiau skyrus tinkamą gydymą insulinu, juo sergantys žmonės gyvena pilnavertišką gyvenimą, gliukozės kiekis subalansuojamas.
2 cukrinio diabeto tipas yra labiausiai paplitusi diabeto forma. 2 tipo cukrinis diabetas sudaro 90–95% visų diagnozuojamų atvejų. Liga atsiranda, kai organizmas negamina pakankamai insulino arba ląstelės nesugeba jo absorbuoti, tai pat reikėtų nepamiršti, kad 2 tipo diabetą gali sukelti nesveika mityba ir neaktyvus gyvenimo būdas. Nustačius ligą ankstyvoje stadijoje, pradžioje skiriamas nemedikamentinis gydymas: subalansuota mažai angliavandenių ir riebalų turinti dieta, patariama daugiau judėti, sportuoti. Jei gliukozės kiekis kraujyje išlieka padidėjęs skiriant nemedikamentinį gydymą, papildomai skiriami gliukozės kiekį mažinantys vaistai arba insulinas.
Nėščiųjų (gestacinis) diabetas – angliavandenių apykaitos sutrikimas, nesiekiantis tikrojo cukrinio diabeto (CD) diagnostikos kriterijų, diagnozuotas nėštumo metu.
Gestacinio diabeto diagnozė nereiškia, kad Jūs sirgote prieš pastojant ar kad turėsite diabetą po to. Po gimdymo liga dažniausiai praeina, tačiau negydoma gali pakenkti kūdikiui.
Gyvenimas su cukriniu diabetu nėra lengvas, tačiau tobulėjant technologijoms, ligos valdymas gali būti paprastesnis. Gera žinia yra ta, kad anksti pradėjus gydymą galima kokybiškai, ilgai gyventi be komplikacijų, dėl kurių kenčia dauguma pacientų.